Pravidlá volejbalu

Čo je volejbal?

Volejbal je tímový šport, v ktorom sa dve družstvá zložená z šiestich hráčov snaží odohrať loptu cez sieť, aby súperovi spadol na zem. Pri volejbalu sa používajú údery zvanej prsty, bager, smeč, blok a úlivka.

Kde a s čím sa hrá?

Veľkosť volejbalového ihriska je 18 x 9m. Ihrisko je rozdelené na dva štvorce strednej čiarou, nad ktorou vedie zavesená sieť pri zápase mužov vo výške 2, 43m a pri zápase žien vo výške 2, 24m. Na každej polovici ihriska je čiara, vzdialená od siete 3m, ktorá vymedzuje tzv. Útočnú zónu. Nad postrannými čiarami ihriská sú na sieti pripevnené anténky, ktoré vymedzujú povolené územie preletu lopty cez sieť. Volejbal sa zvyčajne hrá s loptou o obvode 65 – 67cm, váha 260-280g.

Posty hráčov

Na každej strane ihriska stojí šesť hráčov, tri v tzv. Prednej a tri v zadnej zóne. Najčastejšie posty bývajú dva smečiar, dva blokári, nahrávač, univerzál a libero, ktoré ľubovoľne strieda vopred určeného hráča.

Priebeh zápasu

Pred začiatkom zápasu si kapitáni oboch družstiev losujú u rozhodcu možnosť voľby strany, či podanie. Hra začína podaním hráča za základnú čiarou. Loptu preletí sieť a druhé družstvo sa môže dotknúť lopty len trikrát a musí loptu zase odohrať na polovicu súpera. Volejbal sa hrá na tri víťazné sety, jeden set skončí, keď družstvo dosiahne 25 bodov a zároveň druhé družstvo má aspoň o dva body menej. Ak je stav stretnutia 2: 2 na sety, nasleduje piaty set, tzv. Tiebreak, pri ktorom sa hrá len do 15 bodov.
chyby hráčov

Pri volejbalu sa môžete dopustiť hŕbu chýb, každá chyba znamená bod pre súpera.

Lopta sa dotkne zeme alebo iného predmetu, alebo osoby mimo ihriska. Lopta celkom podľa pod sieťou alebo sa dotkne hracej plochy. Lopta preletí sieť mimo priestor vyhradený anténkami. Hráči jedného mužstva sa dotknú lopty štyrikrát alebo jeden hráč zahrá nečistý úder (dvakrát sa dotkne lopty alebo sa lopta dotkne dvoch častí jeho tela). Hráči sa nesmú dotknúť vrchná pásky siete, nesmie prešľapnúť stredné čiaru, pri podaní čiaru základnej. Ak sa hráč dotkne lopty nad súperovou polovicou, získava bod súper. Hráči zadného radu sa pri tzv. Doskoku nesmie odraziť za trojmetrovú čiarou. Libero nesmie smečovat na súperovu polovicu. Ak sa družstvo dopustí nejakej z týchto chýb, bod získava súper.