Novinky

Šéf Jihostroje: V pohárovej Európe chceme nadviazať na úspechy z Ligy majstrov

Vládne opatrenia sa často mení a športové kluby dúfajú, že ročník dohrajú a že ich budú môcť ešte prísť do ochozov podporiť fanúšikovia. Aj tak sa Juhočesi púšťajú do novej extraligovej sezóny s veľkou vervou. “Pretože sa minulý ročník nedohral a titul sa nevydával, sme teda stále úradujúcimi majstrami z predminulej sezóny. Aj preto chceme titul obhájiť, “hovorí odhodlane 64-ročný prezident klubu Jan Diviš.

Na extraligový titul útočíte pravidelne, aké sú vaše ďalšie plány?

Patríme do absolútnej volejbalové špičky v Česku. Vždy je trochu alibi povedať, že by nám stačilo dostať sa do finále, ale keď potom nevyhráme, budeme popravde sklamaní. Chceli by sme sa tiež zamerať na obhajobu víťazstvo Českého pohára. V európskom Pohári CEV by sme radi nadviazali na minuloročné dobré výsledky v Lige majstrov, v ktorej sme sa dokázali merať s najlepšími svetovými klubmi. Bolo to dôstojné predstavenie nášho klubu i celého slovenského volejbalu na medzinárodnej scéne.

Posilnili ste o univerzálmi a smečiar. Priviedli ste Kanaďana Caseyho Schouten, dlhoročného reprezentanta Filipa Rejlka či Srba Filipa Stoiloviče. Ako ste vy osobne spokojný s novým tímom?
Hlavne som rád, že noví chlapci dobre zapadli do šatne. To je môj dlhodobý cieľ. Nie som tu od toho, aby som vyberal danej hráča, to má na starosti tréner. Ale nejakým spôsobom sa snažím dohliadať na to, aby nám v klube príliš nepresakovala machrovství a individualizmus. Chcem tu mať tím! A to sa zdá, že sa nám opäť podarilo a opäť budeme mať dobrú chémiu.

Spomenuli ste však, že vás najviac mrzí odchod talentovaného univerzála a odchovanca Marka Šotola do zahraničia. Chceli ste ho udržať za každú cenu?

Dá sa povedať, že áno. Aj keď je otázka, čo je to za každú cenu. Markovi sme však ponúkli nadštandardné podmienky a snažili ho presvedčiť, že v tejto dobe nie je moc ideálny odchod do cudziny. Po prvé je tu pandémie, zahraničné celky majú pred sebou neisté obdobie, a za druhé Markovej výkony neboli stále. Podľa môjho ešte nie je pripravený byť jednotkou v kvalitnom európskom tíme. Navyše tu mohol dostať viac priestoru ako vo Francúzsku. Ale má vedľa seba agenta a otca, ktorý ho veľa ovplyvňoval, a z ich strany išlo o tvrdý odchod. Bohužiaľ.

Budějovičtí volejbalisti blokujú útočný pokus Zlína.

Smečiar zo Srbska, nahrávač zo Španielska, univerzál z Kanady, blokár z Ukrajiny či zo Slovenska. A samozrejme ďalší hráči z Českej republiky. To sú nové tváre i stálice Budějovíc.
Luca Vettori z Trentina útočí, Miguel De Amo (10) a Valerij Todua Českých Budějovíc na bloku.

Dvere však v Jihostroji Marek Šotola zatvorené do budúcnosti nemá, nemýlim, že?

Nie, my sme sa rozišli dobre. Vôbec sme nechceli vykopávať medzi nami nejakú priepasť. To som mu povedal, keď odchádzal. Áno, mrzí nás to, ale musíme to zobrať ako fakt. Tiež som Markovi hovoril, že až sa bude niekedy vracať zase do Čiech, tak by sa mal ako prvý hlásiť u nás a snažiť sa tu získať angažmán. A my ho radi prijmeme, pretože je to náš odchovanec.

Nielen volejbal sa teraz musí hrať úplne bez divákov. Ako dlho by Jihostroj výpadok za vstupenky vydržal?

Hrať bez divákov je samozrejme veľmi nepríjemné, ale podstatné je, aby sa neprestalo hrať a súťaž sa dohrala. Vieme, aké máme príjmy zo vstupeniek. Pohybuje sa to maximálne okolo siedmich percent celkového rozpočtu klubu. Takže ak by sme nemali žiaden príjem zo vstupného či sme museli dokonca vracať peniaze za permanentky, tak sa vďaka tomu do existenčných ťažkostí nedostaneme. A tiež máme v rozpočte určitú rezervu, ktorá počíta práve s takými situáciami. Na vzťah klubu smerom k hráčom či na všeobecnú kvalitu by to teda nemalo mať veľké dopady.

Bude to však smutný pohľad na prázdne tribúny v športovej hale. Zrovna treba zajtra, kedy Jihostroj hrá prvýkrát v sezóne doma a prídu Lvi z Prahy.

Samozrejme, sme športové divadlo a robíme ho pre divákov. Verím, že sa tribúny našimi fanúšikmi skoro, aspoň čiastočne, opäť zaplní. Momentálne intenzívne riešime možnosť kvalitného komentovaného streamingu domácich zápasov na viac kamier. Radi by sme týmto spôsobom našim fanúšikom aspoň čiastočne vykompenzovali to, že nemôžu byť v hale.

Rad firiem a spoločností teraz musí výrazne šetriť. Ako sa to prejavilo na rozpočte klubu?

Máme síce drobné úbytky, ale nie sú drastické. Podarilo sa nám tiež priviesť pár nových partnerov. Dá sa povedať, že sa budeme pohybovať na rovnakých úrovniach ako v predchádzajúcich sezónach. Máme všetko vypočítané, vďaka našim partnerom nemusíme byť ani v tejto neistej dobe zatiaľ toľko nervózny.