Novinky

Volejbalisty Ústí obrodil aj bývalý rapl. V hre nie je nič plochého, hovorí Vašina

Z si vie je postrach súperov. Rozprávkovú premenou prešli ústečtí volejbalisti a senzačne drží 3. miesto v extraligovej tabuľke, hoci až po štyroch kolách tohtoročnej sezóny.
Nový tréner ústeckých volejbalistov Lubomír Vašina.

“Vysvetlenie je strašne jednoduché. Je to kolektívom, ktorý tu je, “tvrdí nový ústecký tréner Lubomír Vašina, ktorý polial zvädnuté mužstvo svojou energiou a emóciami.

Tri zápasy doma, tri výhry, na to minuloročný odpadlík nebol zvyknutý. Podal si postupne Liberec, Příbram a Odolena Vodu. Len medzitým na pôde Karlovarska stroskotal.

“Vstup do súťaže je úžasný, hlavne to, že sme trikrát hrali doma a trikrát to uhrali,” vyžíva si Vašina. “A v Karlových Varoch, čo bol vlani top tím a teraz ho čaká Liga majstrov, sme hrali relatívne vyrovnane, aj keď 0: 3 tomu nezodpovedá.”

Hoci káder sa moc nemenil, kľúčový post áno. Namiesto amerického nahrávača Zachary Melcher sa vrátil Luboš Bartůněk. “Veľa to zdvihol, čo si budeme klamať. Nahrávač je poznať. Nechcem ohovárať Zacha, čo tu bol minulý rok, ale jednoducho na to nemal, “videl Jiří Kořínek, libero s kohútom na hlave. “Luboš je vodcovskú osobnosť, hlavne vyspel, vyzrel, už nie je rapl, ako býval.”

Pomohol taky kanadský smečiar Lars Bornemann. “Vlani bol káder podobný, ja o tom nemôžem moc hovoriť ani vedieť, keď som tu nebol,” povedal tréner. “Ale teraz môžem zodpovedne povedať, že tu je dvanásť borcov, ktorí idú, sú spolu, fungujú dohromady. Sila je v individualitách ako takých. Keby tu neboli, niektoré momenty ako celok úplne nezvládnu. Funguje symbióza: kolektív pomôže jednotlivci a jednotlivec kolektívu. To je zásadný. ”

Vlani sa Ústí zosypalo z každej maličkosti, teraz je pevné ako skala, aj keď mu tečie poriadne do topánok. Ako naposledy s Odolena Vodou; prvú sadu otočilo zo 4:11, v treťom, hoci ju stratilo, odvrátilo sedem setbalov. “Toto poznanie je pre trénera priaznivé a potešujúce. Môže sa spoľahnúť, že družstvo zápas, set alebo nepriaznivý stav nepoloží, “cení si Vašina. “Potešiť a povzbudiť to musí aj tím. Môže si veriť, že je schopný dať viac balónov po sebe. A ovplyvniť alebo zlomiť set. ”

Podľa Kořínka to ukazuje na mentálnu silu ústeckej party. “Niektoré situácie nie sú ľahké, ale poslednou dobou je zvládame až moc dobre na to, že sme Ústí,” prekvapilo i oporu. “Ale máme tu silné ľudí, sme už skúsenejší mančaft, v základe je pár chalanov cez tridsať rokov. Mentálne to zvládame. Pomáhajú nám univerzáli, všetci hráči, z lavičky príde človek, pomôže taky. ”

Lenže v rozlete môže Ústí zabrzdiť športové odstávka v štáte. “Pre nás je to mrzuté, pretože tím je teraz na vlne. Skúsenejší mančafty sa do toho vráti asi ďaleko ľahšie než my, “tuší Vašina. “Niektorí chlapci spoznávajú treba prvýkrát takú eufóriu z víťazných zápasov a dobrého športu. Tie sety, čo sme odohrali, tam nebolo nič plochého, kde by šport stál za huby. Bohužiaľ to končí, keď sme veselí a máme chuť. Ale treba sa vrátime a budeme rovnakí. “