Novinky

Z antuky do Ligy majsteriek. Nekonvenčné doba v Košiciach

Olomoucké volejbalistky počas tréningu na antukovom ihrisku. Tu prebieha príprava na Champions League. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Vysoký trávnatý val vedľa univerzitnej športovej haly obtáča malý rovný pľac a takmer dokonale skrýva tri antukové kurty na volejbal. V lete je možné tu občas zahliadnuť, ako si rekreační hráči prišli po práci zápinky. Tentoraz je obsadenie úplne iné.

Lopty tú cez sieť preháňa volejbalistky VK UP Olomouc, tím starostlivo skladaný pre Ligu majsteriek.

Inú možnosť, ako si zahrať, kvôli koronavirovým opatreniam nemá a prvý zápas s chemikom Police sa blíži. “Ten antukový povrch je samozrejme nebezpečný na zranenia, takže je to bez výskoku a skôr len, aby si dievčatá na ten balon siahli,” opisuje tréner Petr Zapletal.

Keď to nejde inak, chodíte aspoň von?

Minulý týždeň každá hráčka dostala individuálny plán na domácu posilňovňu, ktorý pre nich pripravil náš kondičný tréner. Od pondelka sme začali s prípravu vonku, behali sme a potom išli na workoutové ihrisko. V utorok sme boli na atletickom štadióne a teraz máme dva dni v pláne volejbal na antuke.

Čo vám dá taký tréning?

Len ten pocit lopty, inak veľmi nie, povrch je úplne iný. Pre hráčky, ktoré majú problémy s kolenami, nie je antuka ideálne, môže im to skĺznuť a niečo sa im štát. V rozbehnutej sezóne to nie je ideálne, ale je to jediná možnosť, ktorú môžeme využiť, aby si dievčatá na balón siahli.

Ako na to reagujú zahraničné posily?

Je to samozrejme všetko nové, ale reštrikciám budú čeliť aj v zahraničí. I keď tam je šport otvorený a bez divákov. Neviem, prečo to u nás tak je, a v iných krajinách to ide inak. Požiadali sme o nejakú výnimku, ktorá ešte nebola vypočutá, takže musíme čakať. Hráčky na to musí reagovať, sú profesionálky a musia to zvládnuť.

Jedná sa o výnimku iba pre olomoucký klub, ktorý čakajú európske poháre? Teda analogicky, ako to funguje vo futbale?

Presne. Čaká nás Champions League už 11. novembra a musíme minimálne štrnásť dní predtým trénovať. Ak núdzový stav skončí 3. novembra, budeme potom radi, že môžeme trénovať. Do tej doby sa asi nedá nič robiť.

Bude to stačiť, keď v iných krajinách hrajú?

Samozrejme to stačiť nebude. Nebudeme si nič nahovárať, tréningové manko bude poznať. Mali sme rozbehnutú nejakú posilňovňu, sila bola, technika a herné pohoda, ktorú sme získali, tak samozrejme odíde. To si nemôžeme nahovárať. Tri týždne bez volejbalu je strašne veľa a bude trvať tak mesiac, než sa do toho zase dostaneme.

Nemáte pocit, že ísť v tomto roku do Champions League bol trochu bláznivý nápad?

No, v tom čase sa nedalo predpokladať, že to tak dopadne. Samozrejme risk to bol, pretože aj financie to stojí. Spätne už vieme, že ten risk bol veľký a asi zbytočný. Ale je to stále prestíž, teraz sa úplne taky nevie, či sa Champions League bude hrať, alebo nie, pretože reštrikcie sú všade veľké. CEV (Európska volejbalová konfederácia) k tomu zatiaľ žiadne informácie nedáva, stále sa čaká.

Takže je v hre aj to, že sa tento rok Liga majsteriek zruší?

Myslím, že áno. Cestovať sa moc nedá, v určitých krajinách po príchode musí na štrnásť dní do karantény a neviem, či dostanú športovci výnimku. Bude to určite nákladné, pretože na každý výjazd sa musí urobiť covid testy, ktoré si musí zaplatiť klub. Je to neznáma, každá krajina čaká, čo bude.

Ako tréner čelíte v Košiciach veľa zaujímavým výzvam.

(Smeje sa) Je to také neštandardné, to máte pravdu.

Vlani ste čoby nováčik prevzal majstrovský tím. Tento rok ma zarazila dramatická premena kádra, kedy odišlo desať hráčok a zostali dve.

V tom mám prsty ja. Od tímu som cítil, že potrebuje dostať úplne iný impulz. Veľa hráčok chcela odísť a držať ich na silu by nemalo cenu. A myslím, že sa nám to podarilo a vytvorila sa skvelá partia. A tie, ktoré odišli, sú potrebné taky spokojné. Nikde nie je dané, že hráčka musí v klube vydržať desať rokov, alebo rok, to je profesionálny šport. Ja som cítil, že tím nešliape, ako by mal, a chémie v ňom vôbec nebola. Preto som sa s vedením rozhodol pre tento krok.

Petr Zapletal dohliada na tréning olomouckých volejbalistiek

Ako ste spokojný s výsledkom?

Maximálne. Pracovať s týmito hráčkami ako je Pilepićová, Madsenovej, Schlegelová a iné je radosť. Na tréningy sa teším, vytvára strašne pozitívnu atmosféru. Je to niečo úplne iné ako minulý rok.

Kto je lídrom tímu?

Javí sa, že chorvátska univerzálka Pilepićová bol dobrý kup, to je razantný bomberka, ktorá dáva tímu kostru. Samozrejme Kača Válková, to je distribúcia nahrávky, cez ňu ide každý balón. To sú kľúčové